• Zabiegi odczulające
  Zabiegi odczulające

  Wykonujemy zabiegi na czynniki pokarmowe i wziewne. W szczególności polecane są przy alergii na pyłki drzew, pyłki traw, pleśnie i kurz domowy.

 • Skuteczność terapii odczulających
  Skuteczność terapii odczulających

  Posiadamy urządzenia biorezonansowe renomowanej firmy MORA z certyfikacją urządzeń medycznych, gwarantujące najwyższą skuteczność wykonywanych terapii.

 • Pozbyć się kataru siennego
  Pozbyć się kataru siennego

  Odczulanie na pyłki traw, drzew, krzewów i pleśni są najlpeszą metodą na pozbycie się od kataru siennego. 

 • Biorezonans niemieckiej firmy z serii MORA
  Biorezonans niemieckiej firmy z serii MORA

  Jako jedyny gabinet w Zielonej Górze posiadamy nowoczesną aparaturę biorezonansową MORA niemieckiej firmy BioKat. Precyzyjnie wykrywa alergeny oraz skutecznie odczula z alergii.   

Pyłki drzew należą do jednych z mocno uczulających alergenów roślinnych. Alergia na drzewa pojawia się sezonowo najwcześniej bo już na początku roku. Wywołuje szereg reakcji alergicznych związanych przede wszystkim z układem oddechowych

 

Kiedy pylą drzewa

Okres pylenia drzew zaczyna się już na początku roku (styczeń-luty) i trwa do późnego lata. Najwcześniej zaczynają pylić drzewa wczesno kwitnące do których należą leszczyna, brzoza i olcha. Potem, w okresie wiosenno-letnim, pylą drzewa późno kwitnące, w tym: sosna, lipa, grab, wiąz, platan, dąb. Dokładny okres pylenia drzew jest związany z aktualnymi warunkami pogodowymi oraz regionem Polski, np. w regionach górskich pylenie następuje nieco później niż w innych obszarach.

 Drzewa

 

Główna trójka

Najczęściej uczulają drzewa wczesno kwitnące czyli leszczyna, olcha i brzoza (zwłaszcza brzoza). Alergia na leszczynę i olchę pojawia się juz na początku rok. Wynika to z faktu, że leszczyna i olcha wykształcają swoje kwiatostany późnym latem i jesienią, a dodatnie temperatury na przełomie stycznia i lutego powodują uwalnianie pyłków, które u alergików powodują wystąpienie objawów alergii. Pyłki olchy są mocniejsze pyłków leszczyny stąd alergia na olchę jest większa. Szczyt pylenia olchy przypada na marzec i w tym miesiącu alergicy odczuwają silniejsze objawy. Najmocniej jednak alergizuje brzoza, której największa intensywność pylenia przypada na kwiecień. Brzoza produkuje bardzo duże ilości silnie alergizującego pyłku. Alergia na brzozę jest najczęstszą alergią na pyłki drzew w Polce.

 

Alergii na drzewa. Objawy

Główne objawy alergii na drzewa związane są z błoną śluzową nosa, spojówek, gardła i oskrzeli. Należą do nich:

 • katar sienny, nieżyt nosa, intensywna wydzielina z nosa, uczucie jego zatkania, ataki kichania i świąd śluzówek nosa
 • kaszel, suchy i męczący kaszel, kaszel nasilający się w nocy i nad ranem
 • zapalenie spojówek, świąd oczu, łzawienie oczu, zaczerwienienie oczu, pieczenie oczu, opuchlizna wokół oczu
 • astma pyłkowa, duszenie się, trudności z nabraniem powietrza
 • objawy grypopodobne, gorączka do 39 stopni (rzadko ale się zdarza)
 • w przypadku reakcji krzyżowych z pokarmami pochodzenia roślinnego mogą pojawić się także problemy ze strony układu pokarmowego takie jak mdłości, biegunki czy wymioty lub zmiany skórne.


Alergia na pyłki drzew a alergia krzyżowa

Do alergii na pyłki drzew często dołącza się także alergia pokarmowa, bowiem pomiędzy pyłkami drzew a niektórymi pokarmami powstają reakcje krzyżowe (jedne alergen nasila oddziaływanie drugiego). Na przykład pyłek olchy, brzozy i leszczyny wywołuje reakcję krzyżową z orzechami, jabłkami, brzoskwiniami, ananasami, marchwią i ziemniakami. Po zjedzeniu tych produktów pojawiają się typowe objawy alergii na pyłki drzew a niekiedy dodatkowo objawy charakterystyczne dla alergii pokarmowych takie jak problemy żołądkowo jelitowe.
Alergię na pyłki drzew mogą dodatkowo nasilać pokarmy podnoszące histaminę takie jak czekolada, sery żółte, sery pleśniowe, kiszona kapusta, kiszone ogórki, musztarda, keczup, wędzone ryby, wędzone wędliny, truskawki, maliny, pomidory, cytrusy, ostre przyprawy, orzechy, suszone i marynowane owoce, drożdże oraz alkohol.

 

Alergia na pyłki drzew. Testy

W naszym gabinecie wykonujemy biorezonansowe testy alergiczne na pyłki drzew. Posiadamy wszystkie rodzaje drzew wczesno kwitnących oraz późno kwitnących. W badaniu można sprawdzić sile oddziaływania alergenu. Na podstawie badań można odczulać alergeny.